ROBERT SIMMONS: “İPAP-IN BIRINCI MƏRHƏLƏSINI MÜVƏFFƏQIYYƏTLƏ BAŞA ÇATDIRAN AZƏRBAYCAN IKINCI MƏRHƏLƏNIN YERINƏ YETIRILMƏSINDƏ DƏ YÜKSƏK NƏTICƏLƏR ƏLDƏ EDƏCƏK”
İPAP-IN BIRINCI MƏRHƏLƏSINI MÜVƏFFƏQIYYƏTLƏ BAŞA ÇATDI
Azərbaycanın müdafiə naziri, general-polkovnik Səfər Əbiyev iyunun 27-də NATO baş katibinin Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Robert Simmonsu qəbul edib.
Oxunub: 570 dəfə | Tarix: 27 Iyun 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
ATƏT-IN BAKI OFISI VƏ DIN-IN TƏŞKILATÇILIĞI ILƏ MINGƏÇEVIRDƏ AZƏRBAYCAN POLISININ YARANMASININ 90 ILLIYINƏ HƏSR OLUNMUŞ TƏDBIR KEÇIRILƏCƏK
MINGƏÇEVIRDƏ TƏDBIR KEÇIRILƏCƏK
İyunun 29-da ATƏT-in Bakı Ofisi və Azərbaycanın Daxili İşlər Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Mingəçevirdə Azərbaycan polisinin yaranmasının 90 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçiriləcək. APA-nın məlumata görə, tədbirin keçirilməsində məqsəd yerli ictimaiyyəti Azərbaycan polisinin yeni imkanları ilə tanış etmək və Mingəçevir şəhər Polis İdarəsinə dəstək verməkdir.
Oxunub: 491 dəfə | Tarix: 27 Iyun 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
ABŞ -IN XƏZƏRDƏ NEFT HASILATI ÜZRƏ PROQNOZLARI ÖZÜNÜ DOĞRULTMAYIB
Xəzər regionunda neft hasilatı ABŞ Energetika İnformasiyası Dövlət İdarəsinin (EIA) proqnozlaşdırdığından aşağı olub. Bu barədə Amerikanın The Hill qəzetinə müsahibəsində EİA-nın rəhbəri Qay Karuzo (Guy Caruso) məlumat verib.
“Biz çox məsələlərdə məyusluq yaranıb. Biz Rusiyadan kənarda neft hasilatının hazırki səviyyədən yüksək olacağını gözləyirdik”, - Karuzo bildirib.
Onun sözlərinə görə, EİA-nın düzgün olmayan proqnozları müxtəlif səbəblərlə, o cümlədən Xəzərdə bir sıra layihələrin təxirə salınması ilə bağlı olub.
Xəzərin şimalında Kaşağan yatağının işlənilməsi müddəti yeindən, 2013-cü ilədək təxirə salınıb. İlkin olaraq Kaşağanda hasilat 2008-ci ildə başlamalıydı. Lakin ötən il İtaliyanın Eni şirkəti bildirib ki, yataqdan hasilatın başlanılması 2008-ci ildən 2010-cu ilə keçirilir, layihəyə çəkiləcək xərclər isə, gözlənildiyindən yüksək olacaq. İtaliyanın Eni şirkətinin başçılıq etdiyi yatağın işlənilməsi üzrə Konsorsiuma Shell, ExxonMobil, Total, ConocoPhillips, Yaponiyanın İnpex şirkəti və “Kazmunayqaz” daxildir.
Oxunub: 608 dəfə | Tarix: 25 Iyun 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
ABŞ ÜMUMDÜNYA TICARƏT TƏŞKILATINA DAXIL OLMASI PROSESINDƏ AZƏRBAYCANI DƏSTƏKLƏYIR – AMERIKALI DIPLOMAT
ABŞ Azərbaycanın ÜTT-yə daxil olmaq prosesindən razıdır və Amerika gələcəkdə də ölkəni bütün istiqamətlərdə dəstəkləyəcək. Bu barədə bazar ertəsi Azərbaycanın iqtisadi inkişaf naziri Heydər Babayevlə görüşdə ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri Enn Dörsi məlumat verib.
“Azərbaycan böyük iqtisadi potensiala, insan resurslarına malik ölkədir və ÜTT-yə üzvülük qeyri-neft sektorunun inkişafına yardım edəcək”, - Dörsi bildirib.
Babayev Azərbaycanın ÜTT yə üzv olması prosesini dəstəklədiyi üçün ABŞ-a minnətdarlıq ifadə edib. Azərbaycan artıq işçi qrupun danışıqlarının V raundunu keçirib. Danışıqların yekunları üzrə Faktlar Məcmusunun hazırlanması barədə qərar qəbul edilib. Avqustun axırınadək sənəd Azərbaycan tərəfinə təqdim ediləcək.
Babayevin sözlərinə görə, Azərbaycan ÜTT-yə daxil olmaq çərçivəsində, ABŞ və Avropa İttifaqının suallarını cavablandırmağa başlayıb. Sentyabr ayından gec olmayaraq, cavablar ÜTT Katibliyinə təqdim ediləcək. Babayev ilin sonunda İşçi Qrupun altıncı iclasının keçiriləcəyini bildirib.
Oxunub: 409 dəfə | Tarix: 25 Iyun 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
SIYASI MƏSƏLƏLƏRIN HƏLLI İRAN QAZININ AVROPAYA IXRACINA IMKAN VERƏCƏK – “NABUKKO” LAYIHƏSININ RƏHBƏRI
Siyasi vəziyyət imkan verdikdən sonra İran qazı Avropaya ixrac ediləcək. Bu barədə Macarıstanın BBJ qəzetinə müsahibəsində Nabucco Gas Pipeline International şirkətinin icraçı direktoru Reynhard Mitşek məlumat verib.
“Biz Azərbaycan, Türkmənistan, Qazaxıstan, İran, İraq, Misir və Rusiyadan qaz gözləyirik. Biz bir qaz mənbəyindən asılı deyilik və məhz bu Avropadakı qaz alıcılarını cəlb edir”, - Mitşek söyləyib.
Əvvəllər ABŞ Dövlət Katibinin Avropa və Asiya işləri üzrə müavini Metyu Brayza (Matthew Bryza) bildirib ki, İran qazı “Nabukko” qaz kəməri ilə Avropaya nəql edilərsə, Vaşinqton bu kəmərin tikintisinin əleyhinə çıxacaq.
Oxunub: 475 dəfə | Tarix: 25 Iyun 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
VENESIYA KOMISSIYASININ KATIBI AZƏRBAYCANIN SEÇKI MƏCƏLLƏSINƏ ƏLAVƏ VƏ DƏYIŞIKLIKLƏRƏ DAIR FIKIRLƏRINI AÇIQLAYACAQ
Avropa Şurası (AŞ) Venesiya Komissiyasının katibi Canni Bukikkio AŞ Parlament Assambleyasının yay sessiyasını işıqlandıran Azərbaycan jurnalistləri üçün mətbuat konfransı keçirəcək.
Oxunub: 472 dəfə | Tarix: 24 Iyun 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
UKRAYNA DÖVLƏT TIKINTI NƏQLIYYAT KORPORASIYASININ VITSE-PREZIDENTI İSA ƏLIYEV: “FƏALIYYƏTIMƏ AZƏRBAYCANLA BAĞLI LAYIHƏLƏRDƏN BAŞLAYACAĞAM”
UKRAYNA DÖVLƏT TIKINTI NƏQLIYYAT KORPORASIYASININ VITSE-PREZIDENTI
“Yeni vəzifədə fəaliyyətimə Azərbaycanla bağlı layihələrdən başlayacağam”. Bunu APA-ya açıqlamasında bu günlərdə Ukrayna Dövlət Tikinti Nəqliyyat Korporasiyasının vitse-prezidenti təyin olunmuş İsa Əliyev deyib.

Defense Minister of Azerbaijan General-Colonel Safar Abiyev met on June 27 with the Special Representative of the NATO Secretary General on the South Caucasus and Central Asia Robert Simmons.
Hits: 219 | Published: 27 June 2008 | Category: News | More...
OSCE OFFICE IN BAKU AND INTERIOR MINISTRY TO ORGANIZE EVENT IN MINGACHEVIR DEDICATED TO 90TH ANNIVERSARY OF AZERBAIJANI POLICE
OSCE Office in Baku and the Interior Ministry of Azerbaijan will organize in Mingachevir an event dedicated to the 90th anniversary of Azerbaijani police. According to APA, the main purpose of the event is the familiarization of local community with the new opportunities of Azerbaijani police and support of Mingachevir Police Office.
Hits: 179 | Published: 27 June 2008 | Category: News | More...
US FORECASTS ON OIL PRODUCTION IN CASPIAN SEA FALSE
“Oil production in the Caspian region turned to be lower than US state-run Energy Information Agency (EIA) had forecasted,” head of EIA Guy Caruso said to American The Hill newspaper.
«There have been big disappointments in a lot of places. We thought there would be more produced out of Russia than is produced now,” he said.
According to Caruso, EIA’s false forecasts resulted from different factors - “there have been a number of delays to projects.”
Development of Kashagan oil field in the north of the Caspian Sea has again been postponed to 2013. Initially, production in the field was planned to commence in 2008. Last year, Italian company Eni reported that production in the field was postponed to 2010 and expenditures on the project would be far more than expected. The consortium engaged in development of the field is headed by Italian Eni and includes Shell, ExxonMobil, Total, ConocoPhillips, Japan’s Inpex and KazMunayGaz.
Hits: 177 | Published: 25 June 2008 | Category: News | More...
USA SUPPORTS AZERBAIJAN IN ENTRANCE TO WTO: U.S. DIPLOMAT
The USA is satisfied with the process of Azerbaijan’s entrance to the WTO and in future, America will support Azerbaijan in all regards, the U.S. Ambassador to Azerbaijan, Anne E. Derse, said during the meeting with Azerbaijan’s Minister of Economic Development, Heydar Babayev, on 23 June.
“Azerbaijan is a country with large economic potential and human resources. Country’s entrance to the WTO will help development of non-oil sector of Country,” Derse said.
Azerbaijan’s Minister of Economic Development, Heydar Babayev, expressed gratitude to the U.S. for supporting Azerbaijan’s entrance to the WTO.
Hits: 189 | Published: 25 June 2008 | Category: News | More...
“SETTLEMENT OF POLITICAL ISSUES TO ENABLE EXPORT OF IRANIAN GAS TO EUROPE” – NABUCCO HEAD
“As soon as the political situation will allow that, gas exports from Iran to Europe will take place,” Reinhard Mitschek, Managing Director of Nabucco Gas Pipeline International, said to Hungary’s BBJ newsaper.
“So we expect gas from Azerbaijan, from Turkmenistan, from Kazakhstan, from Iran, from Iraq, from Egypt, from Russia. And therefore we are not fully dependent on one of these sources because we expect a whole portfolio of gas-supply sources. That’s very attractive for the gas buyers in Europe,” Mitschek said.
This month US Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Matthew Bryza said Washington would oppose construction of Nabucco in case it is to transport Iran’s gas to Europe.
SECRETARY OF THE VENICE COMMISSION TO EXPRESS OPINION ON ANNEXES AND AMENDMENTS TO THE ELECTORAL CODE OF AZERBAIJAN
Secretary of the Venice Commission of the Council of Europe Gianni Buquicchio will hold a press conference for the Azerbaijani journalists covering the work of the PACE summer session.
Hits: 202 | Published: 24 June 2008 | Category: News | More...
V
ICE-PRESIDENT OF UKRAINIAN STATE CONSTRUCTION AND TRANSPORT CORPORATION ISA ALIYEV: “I WILL START MY ACTIVITY WITH PROJECTS RELATED TO AZERBAIJAN”
VICE-PRESIDENT OF UKRAINIAN STATE CONSTRUCTION AND TRANSPORT CORPORATION ISA ALIYEV: “I WILL START MY ACTIVITY WITH PROJECTS RELATED TO AZERBAIJAN”
“I will start in my new office with the projects related to Azerbaijan”, Isa Aliyev newly-appointed Vice-President of Ukrainian State Construction and Transport Corporation told APA.