BU GÜN “ODESSA-BRODI” LAYIHƏSININ MÜZAKIRƏSI DAHA KONKRET XARAKTER DAŞIYIR
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev hesab edir ki, bu gün “Odessa-Brodı” layihəsinin reallaşdırılması məsələsinin müzakirəsi daha konkret xarakter daşıyır. O, bu barədə Kiyevdə, Ukrayna prezidenti Viktor Yuşşenko ilə birgə mətbuat konfransında məlumat verib.
«Bu layihəyə cəlb edilən bütün ölkələrin siyasi dəstəyi var. Bizə yalnız iqtisadi və texniki detalları razılaşdırmaq, onları təcrübədə sınamaq və nəticələrə baxmaq qalıb», - Əliyev bildirib.
Azərbaycan prezidenti təsdiq edib ki, onun ölkəsi həmişə ixracın diversifikasiyası siyasətinin tərəfdarı olub. İlham Əliyev bir neçə gün əvvəl, Gürcüstanın Qara dəniz sahilində Azərbaycanın sərmayələri hesabına tikilmiş yeni terminalın açıldığını xatırladıb.
“Bu terminal müəyyən mənada Odessa-Brodı-Plotsk-Qdansk layihəsinin cəlb edilməsini nəzərdə tutur və beləliklə, enerji dəhlizinin ayrılmaz hissəsi olur», - Azərbaycan prezidenti bildirib.
Oxunub: 378 dəfə | Tarix: 26 May 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
DÖRDÜNCÜ ENERJI SAMMITI BAKIDA KEÇIRILƏCƏK
Xəzər, Qara və Baltik dənizi regionunda enerji təhlükəsizliyi məsələləri üzrə dördüncü sammit Bakıda keçiriləcək. Bu barədə Kiyevdə keçirilən üçüncü enerji sammitinin yekunları üzrə Ukrayna prezidenti Viktor Yuşşenko cümə günü Kiyevdə Trend News-a məlumat verib.
Əvvəllər yuxarı dairələrdə Kiyev görüşünün yekunları üzrə mətbuat konfransında Yuşşenko bildirib ki, növbəti sammitdə dövlətlərarası İşçi qrupun hesabatını nəzərdən keçirmək planlaşdırılır. İşçi qrupun yaradılması haqqında qərar bu gün Kiyevdə qəbul edilib.
Oxunub: 394 dəfə | Tarix: 26 May 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
AZƏRBAYCAN PREZIDENTI KIYEV SAMMITININ NƏTICƏLƏRINI MÜSBƏT QIYMƏTLƏNDIRIB
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev mayın 22-23-də keçirilmiş Kiyev enerji sammitinin nəticələrini müsbət qiymətləndirib.
«Hesab edirəm ki, bu sammitin nəticələri çox müsbətdir və əminəm ki, növbəti sammit üçün bizdə çox sayda müsbət informasiya olacaq», - İlham Əliyev Kiyev enerji sammitindən sonra yekun mətbuat konfransında bildirib.
3-cü enerji sammiti iştirakçıları işlərin yekunları üzrə qlobal energetika təhlükəsizliyi prinsipləri haqqında Kiyev bəyannaməsi, Xəzər-Qaradəniz-Baltik enerji tranziti məkanı haqqında birgə bəyanat, həmçinin Avro-Asiya neft nəqli dəhlizi layihəsi haqqında Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Litva Respublikası, Polşa Respublikası və Ukrayna prezidentlərinin birgə bəyanatını imzalayıblar.
«Regionlarımızın elan etdiyi enerji dəhlizi bizi əməkdaşlığın gələcək inkişafına aparır. Nəqliyyat dəhlizi, humanitar dəhliz – bütün bunlar bizim ölkələrimiz arasında anlaşmanın yaxşılaşmasına səbəb olacaq və ümumi maraqlara xidmət edəcək», - İlham Əliyev söyləyib.

Azerbaijani President Ilham Aliyev believes that discussion of the Odessa-Brodi project is more concrete now. He made the statement at the joint press conference with Ukrainian President Viktor Yushchenko in Kiev.
“There is political support from all sides involved in the project. Now we have to coordinate economic and technical details, to put them in practice and to see the results,” Aliyev said.
Azerbaijani President confirmed that his country has always supported the export diversification policy. He reminded that several days ago a new terminal was opened on the Black Sea shore in Georgia which was constructed through Azerbaijani investments.
“The terminal envisages attracting Odessa-Brodi-Plotsk-Hdansk project to some extent and thus is an integral component of the energy corridor,” Aliyev said.
Hits: 549 | Published: 26 May 2008 | Category: News | More...
FOURTH ENERGY SUMMIT WILL TAKE PLACE IN BAKU
The fourth summit on energy security in the regions of Caspian Sea, Black Sea and Baltic Sea will take place in Baku, said Victor Yushenka, the President of Ukraine, as a result of completion of the third Energy Summit in Kiev on 23 May.
Earlier Yushenko said to a press-conference as a result of Kiev meeting at high level that the next summit is planned to focus on the report of the Inter-State working group which was decided to be established today in Kiev.
Hits: 394 | Published: 26 May 2008 | Category: News | More...
PRESIDENT OF AZERBAIJAN POSITIVELY ASSESSES RESULTS OF KIEV SUMMIT
The President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, positively assessed the results of the Kiev Energy Summit which took place on 22-23 May.
“I consider that the results of this Summit are very positive and I believe that we will have much positive information by the next summit,” Aliyev said to a press-conference as a result of the Kiev Energy Summit.
The participants of the third Energy Summit signed Kiev declaration on the principles of global energy security, joint statement on Caspian-Black Sea-Baltic energy transit zone, as well as joint statement of the Presidents of Azerbaijan, Georgia, Lithuania, Poland and Ukraine on the project of Eurasian oil transportation corridor.
“The energy corridor will lead to further development of our co-operation. Transport corridor, humanitarian corridor will help improvement of understanding between our countries and serve their common interests,” Ilham Aliyev said.