QIYMƏTLƏR DAIM AZAD BAZAR TƏRƏFINDƏN TƏNZIMLƏNMƏLIDIR – PARLAMENT KOMISSIYASININ RƏHBƏRI
QIYMƏTLƏR DAIM AZAD BAZAR TƏRƏFINDƏN TƏNZIMLƏNMƏLIDIR – PARLAMENT KOMISSIYASININ RƏHBƏRIAzad bazar şəraitində qiymətlər bazarın özü tərəfindən tənzimlənməlidir, lakin istisnalar da ola bilər. Bu barədə çərşənbə axşamı ölkədə ərzaq mallarının qiymət artımını şərh edən Azərbaycan parlamentinin İqtisadi siyasət üzrə daimi komissiyasının rəhbəri Ziyad Səmədzadə bildirib.
Səmədzadənin rəyinə görə, yaxın vaxtlarda taxıl fondunun yaradılması bazara öz təsirini göstərəcək. “Zərurət yarandıqda, fonddan dövriyyəyə taxıl buraxılacaq və bununla da hər şey tənzimlənəcək”, - komissiya rəhbəri bildirib.
Parlament komissiyasının rəhbəri hesab edir ki, hər şeydən vacib istehlak mallarının rəqabətqabiliyyətliliyinin və onlara çəkilən xərclərdə şəffaflığın qorunmasıdır.
Oxunub: 544 dəfə | Tarix: 21 May 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
ENERJI SEKTORUNDA ƏMƏKDAŞLIQ TÜRKMƏNISTAN VƏ AZƏRBAYCAN ÜÇÜN STRATEJI OLACAQ - QURBANQULU BERDIMƏHƏMMƏDOV
Yanacaq-enerji sektorunda əməkdaşlıq Türkmənistan və Azərbaycan arasında gələcək dövlətlərarası tərəfdaşlıq üçün strateji istiqamət olacaq. Bu haqda Bakıda Türkmənistan prezidenti Qurbanqulu Berdıməhəmmədov bəyan edib.
Türkmənistan prezdenti çıxışı zamanı sentyabr ayında Bakıda «Türkmənistan və Azərbaycanın neft və qazı» mövzusunda konfransın keçirilməsinin planlaşdırıldığını deyib.
«İkitərəfli qarşılıqlı əməkdaşlıq sahələrindən biri nəqliyyat sahəsidir», - Berdıməhəmmədov qeyd edib. Türkmənistan prezidenti əlavə edib ki, Asiya və Avropanın qovşağında yerləşən Türkmənistan və Azərbaycanın əlverişli geosiyasi vəziyyəti həm şəxsi, həm də digər ölkələrin maraqları naminə, eləcə də Qərbdə və Şərqdə qonşu ölkələrin bu üstünlükdən istifadəsi üçün imkan yaradır.
Oxunub: 465 dəfə | Tarix: 21 May 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
ENERJI LAYIHƏLƏRININ INKIŞAFI ÜÇÜN KIYEV SAMMITI KIFAYƏT DEYIL – ITALIYALI EKSPERT
Bu həftə Ukraynada keçiriləcək enerji sammiti enerji ehtiyatlarının diversifikasiyasında Avropa üçün vacib rol oynaya bilər. İtaliyanın Bruno Leoni institutunun energetika departamentinin direktoru Karlo Staqnaro (Carlo Stagnaro) belə hesab edir.
Mayın 22-23-də Kiyevdə enerji təhlükəsizliyinə dair sammit keçiriləcək. Sammitdə təqribən 30 ölkənin hökumət və biznes-nümayəndə heyətləri iştirak edəcəklər. Sammitdə Azərbaycan, Gürcüstan, Estoniya, Latviya, Litva, Moldova, Polşa, Rumıniya rəhbərləri, Avropa Komissiyasının energetika məsələləri üzrə Komissarı, BMT, ATƏT, AYİB və Dünya Bankının nümayəndələri iştirak edəcəklər. Müzakirələrin əsas mövzusu “Odessa-Brodı-Plotsk-Qdansk neft kəməri layihəsinin texniki-iqtisadi əsaslandırılması (TİƏ) məsələləri, açıq Qara dəniz-Xəzər enerji tranziti məkanının formalaşdırılması məsələsi olacaq. Sammitin əsas məqsədi,faktiki olaraq Rusiyadan müstəqil enerji təchizatı yollarının axtarılmasıdır.

PRICES MUST NOT ALWAYS BE MANAGED BY FREE MARKET – PARLIAMENTARY COMMISSION
“In the free market, prices must be managed by the very market, but exceptions are possible,” Ziyad Samadzade, head of the standing parliamentary commission on economic policy, said on 20 May when commenting on rise in prices for foodstuffs in the country.
According to Samadzade, creation of grain fund in near future will definitely have an impact on the market. “When necessary, the grain from the fund will be put for turnover and thus everything will be managed,” he said.
Samadzade said that the most important thing is to maintain competitiveness and transparency in expenditures for consumer commodities.
Hits: 240 | Published: 21 May 2008 | Category: News | More...
COOPERATION IN ENERGY SECTOR STRATEGIC FOR TURKMENISTAN AND AZERBAIJAN: TURKMEN PRESIDENT
The cooperation in the fuel and energy sector will become a strategic direction of further interstate partnership between Turkmenistan and Azerbaijan, the President of Turkmenistan, Gurbanguly Berdimuhamedov, stated in Baku on 20 May.
In his remarks, the Turkmen President said that “Oil and Gas of Turkmenistan and Azerbaijan” conference would be held in Baku in September 2008.
“One of the important spheres of mutual cooperation is transport,” the President said. Favorable geopolitical situation of Turkmenistan and Azerbaijan, located in the junction of Asia and Europe, enables to use this advantage of the neighboring countries for their own interest and in the interest of other countries, both in the East and west, the leader of Turkmenistan said.
Hits: 228 | Published: 21 May 2008 | Category: News | More...
KIEV CONFERENCE IS NOT ENOUGH TO DEVELOP ENERGY PROJECTS: ITALIAN EXPERT
The energy summit to be held in Ukraine this week can play an important role for Europe in diversification of the energy resources, Carlo Stagnaro, Director of the Department Energy and Environment of the Bruno Leoni Institute of Italy said.
Energy summit on energy security will be held in Kiev on 22 to 23 May. The government and business delegations of about 30 countries will take part in the conference including the presidents of Azerbaijan, Georgia, Estonia, Latvia, Lithuania, Moldova, Poland, Romania, the energy commissar of the European Commission, representatives of UN, OSCE, EBRD and World Bank. The key subject of the conference will be feasibility study of the Odessa-Brodi-Plotsk-Gdansk oil pipeline and establishment of the open Baltic-Black Sea- Caspian energy transit space. The summit aims at looking for energy supply sources independent from Russia.
According to Stagnaro, it is difficult to asses the influence the summit on the further development of the projects aiming at decreasing energy dependence of Europe from Russia.