İRAN VƏ AZƏRBAYCAN ARASINDA YÜKLƏRIN TRANZITI SAHƏSINDƏ ƏMƏKDAŞLIQ PROTOKOLU IMZALANIB Tehranda, İran və Azərbaycan arasında dəniz və nəqliyyat tranziti əməkdaşlığı üzrə protokol imzalanıb.
QAZAXISTANIN «KAŞAĞAN» YATAĞININ MƏNIMSƏNILMƏ TARIXI YENIDƏN DƏYIŞDIRILIR Agip KCO beynəlxalq konsorsiumun səhmdarları «Kaşağan» yatağının mənimsənilmə tarixinin yenidən 2012 və ya 2013-cü ilə dəyişdirilməsinin lehinə çıxış edirlər. Bu barədə bazar ertəsi Astanada energetika və təbii ehtiyatlar naziri Sauat Mınbayev məlumat verib. «Konsorsiumun əcnəbi iştirakçıları yatağın mənimsənilmə tarixini dəyişdirmək istəyirlər. Onların müxtəlif ssenariləri var – 2012 və ya 2013-cü ilə dəyişmək», - Mınbayev bildirib. Əvvəllər, uzun və çətin danışıqlardan sonra Qazaxıstan hökuməti və layihənin iştirakçıları arasında hasilat tarixinin 2008-ci ildən 2011-ci ilə dəyişdirilməsi ilə bağlı razılıq əldə olunub.
AZƏRBAYCAN VASITƏSILƏ QAZAXISTAN VƏ TÜRKMƏNISTANDAN ELEKTRIK ENERJISININ TRANZITI MÜMKÜNDÜR – NAZIR Azərbaycan vasitəsilə Qazaxıstan və Türkmənistandan elektrik enerjisinin tranziti üçün Transxəzər kabelin çəkilməsi layihəsi texniki baxımdan yerinə yetirilə bilər. Bu barədə Azərbaycanın sənaye və energetika naziri Natiq Əliyev məlumat verib. «Əgər biz enerji sistemlərimizi birləşdirmək və paralel rejimdə işləmək istəyiriksə, bu əlbəttə ki, lazımdır. Bu, iki ölkənin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, yaxud bizdə elektrik enerjisinin artıq olması və onun ixracı üçün lazımdır», - nazir bildirib.
ƏCNƏBI EKSPERTLƏR HESAB EDIRLƏR KI, NEFTIN QIYMƏTININ DÜŞMƏSI ƏRZAQ BÖHRANINI ZƏIFLƏDƏCƏK Trend Capital-ın sorğu apardığı ekspertlər hesab edirlər ki, neftin yüksək qiyməti dünya ərzaq böhranının səbəblərindən biridir. Ötən həftə, Dünya Bankının prezidenti Robert Zellik bildirib ki, dünya ərzaq böhranı 2015-ci ilədək davam edəcək. O, bununla əlaqədar, ölkələri əhalinin əsas dənli bitkilərlə təchizatının təmin edilməsi məqsədilə, aqrar sənaye sahəsində siyasəti dəyişməyə çağırıb. Amerikanın Energy Security Analysis (ESAI) analitik şirkətinin neft bazarı üzrə eksperti Endrü Ridin (Andrew Reed) rəyinə görə, neftin aşağı qiymətləri ərzaq qiymətləri üzərindən gərginliyi bir qədər götürəcək və beləliklə, ərzaq böhranını zəiflədəcək.

IRAN, AZERBAIJAN SIGNS PROTOCOL ON CARGO TRANSIT COOPERATION A protocol on the sea and transport transit cooperation was signed between Iran and Azerbaijan in Teheran.
Hits: 499 | Published: 13 May 2008 | Category: News |
DEVELOPMENT OF BIGGEST KAZAKH OIL FIELD ANEW POSTPONED Shareholders of the international consortium Agip KCO support the re-postponed development of the Kashagan field in Kazakhstan to 2012 or 2013, Sauat Minbayev, the Kazakh minister for energy and mineral resources, stated in Astana on 12 May. “The foreign participants in the consortium want to delay the term. They hold different scenarios and offered 2012 or 2013,” Minbayev said. Earlier, the sides reached an agreement to delay the term of production from 2008 to 2011 following long and difficult talks between the governments of Kazakhstan and project members.
Hits: 249 | Published: 13 May 2008 | Category: News |
ELECTRICITY TRANSIT FROM KAZAKHSTAN AND TURKMENISTAN VIA AZERBAIJAN SEEMS POSSIBLE The project on the construction of the Trans-Caspian cable for electrity tranist from Kazakhstan or Turkmenistan via Azerbaijan can implemented from technical point of view, Natik Aliyev, the Azerbaijani Minister for Industry and Energy, stated.
Hits: 283 | Published: 13 May 2008 | Category: News |
DROP IN OIL PRICES TO WEAKEN FOOD CRISIS The high oil prices is one of the reasons of the global food crisis, said experts interviewed by TrendCapital. Robert Zellik, the President of the World Bank said last week that the world food crisis will continue up to 2015. Therefore, he called on to change their policy in agricultural industry in order to supply population with the key cereals. According to Andrew Reed, the oil market expert of U.S. analytical company Energy Security Analysis (ESAI), lower oil prices would probably take some of the pressure off food prices and in that sense ease food crisis.