AZƏRBAYCANDA PREZIDENT SEÇKISI ILƏ BAĞLI FAKTARAŞDIRICI EKSPERTLƏR QRUPU YARADILACAQ Azərbaycanda keçiriləcək prezident seçkisi zaman yarana biləcək problemlərin aradan qaldırılması üçün faktaraşdırıcı ekspertlər qrupu yaradılacaq. Bu barədə Trend News-a Milli Məclisin İcra Aparatının rəhbəri Səfa Mirzəyev məlumat verib. Azərbaycanda prezident seçkisi oktyabrın 15-də keçiriləcək. Seçki və səsvermə prosesinin təkmilləşdirilməsi üçün Venesiya Komissiyası ilə Azərbaycan hökumətinin birgə müzakirələri nəticəsində Seçki Məcəlləsinə əlavə və dəyişikliklər edilib. Yaxın vaxtlarda bu məsələ parlamentin müzakirəsinə çıxarılacaq. Mirzəyev deyib ki, faktaraşdırıcı ekspertlər seçkiöncəsi və səsvermə zamanı daxil olan şikayətləri operativ həll edəcək. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda seçki kampaniyasına ayrılan müddətin azaldılması məsələsinin ciddi araşdırılmasına ehtiyac var. Seçki Məcəlləsində seçki kampaniyasına ayrılacaq müddət 4 ay göstərilib. Hakim Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) hesab edir ki, əksər ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanda da seçki kampaniyasının müddəti 2 aya endirilməlidir.
BMT BAŞ KATIBININ 2008-CI ILDƏ FƏLƏSTIN DÖVLƏTININ YARADILMASINA OLAN ÜMIDLƏRI REAL DEYIL – MÜNAQIŞƏ TƏRƏFLƏRI Fələstin muxtariyyətinin hakim FƏTH partiyası 2008-ci ilin sonunadək Fələstin dövlətinin yaradılacağına inanır. Lakin bir çoxları buna şübhə edirlər. Birləşmiş Mitllətlər Təşikilatının Baş Katibi Pan Qi Mun mayın 2-də Londonda Yaxın Şərqə dair keçirilən konfransda 2008-ci ilin sonunadək intensiv danışıqların nəticəsində İordan çayının qərb sahilində müstəqil Fələstin dövlətinin yaradılacağını istisna etməyib. «Pan Qi Mun dünya ictimaiyyətini aldadır» - deyə, «HƏMAS»-ın mətbuat katibi Sami Əbu Zühri Trend News-a bildirib. «Biz müstəqil Fələstin dövlətinin yaranmasını istəyirik, amma bu günki vəziyyətdə bu qeyri - mümkündür»-deyə, Əbu Zühri cümə günü Qəzzədən telefonla bildirib. Əbu Zühri hesab edir ki, beynəlxalq təşkilatlar Fələstin dövlətinin yaranmasında maraqlı deyillər.
ABŞ-AZƏRBAYCAN MƏSLƏHƏTLƏŞMƏLƏRINDƏ QLOBAL PROBLEMLƏRIN HƏLLI MÜZAKIRƏ EDILƏCƏK Təhlükəsizlik məsələlərinə dair ABŞ-Azərbaycan məsləhətləşmələrinin bu ilin yayında nəzərdə tutulan görüşündə əsasən regionun təhlükəsiliyi müzakirə ediləcək. “İkitərəfli görüşdə əsasən qanunsuz narkotik vasitələrin dövriyyəsi, insan alverinin qarşının alınması istiqamətində birgə mübarizə məsələləri müzakirə predmeti olacaq” şənbə günü Şəkidə olan ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri xanım Enn Dörsi jurnalistlərə bildirib.

INVESTIGATION GROUP TO BE ESTABLISHED IN AZERBAIJAN DUE TO PRESIDENTIAL ELECTIONS A group of investigative experts will be established to eliminate the problems which may take place during the Presidential elections in Azerbaijan, the Head of Administration of Azerbaijan Parliament, Safa Mirzayev, reported to TrendNews. This issue will be presented for discussion in Parliament in the near future. According to Mirzayev, the investigative experts will consider the complaints received before and after the elections. The Presidential elections in Azerbaijan will take place on 15 October. Changes and annexes were made to the Electoral Code as a result of discussions between the Government of Azerbaijan and Venice Commission. According to Mirzayev, in addition, it needs to seriously study the issue to reduce the electoral campaign in Azerbaijan.
Hits: 241 | Published: 5 May 2008 | Category: News |
UN SECRETARY GENERAL’S HOPES FOR CREATION OF PALESTINIAN STATE IN 2008 UNREAL – CONFLICTING SIDES Palestine’s governing FATAH party believes the Palestinian State will be created by the end of 2008. However, there are many doubts about the issue. UN Secretary-General Ban Ki-moon said at the conference on Middle East in London on 2 May said that, as a result of intensive negotiations, independent Palestinian State may be established on the western bank of the Jordan River by the end of 2008. “Ban Ki-moon is deceiving the international community,” HAMAS Spokesperson Sami Abu Zuhri said to Trend News. “We do want to create an independent Palestinian State, but now it is impossible,” Abu Zuhri said from Gaza in a telephone conversation on 2 May. He believes that international organizations are not interested in creation of the Palestinian State.
Hits: 217 | Published: 5 May 2008 | Category: News |
USA, AZERBAIJAN TO DISCUSS GLOBAL PROBLEMS The United States and Azerbaijan plan to hold a meeting this summer to discuss the regional security, US Ambassador Anne Derse said to journalists on 5 May. “The bilateral meeting will discuss drug trafficking, as well as jointly combating the human trafficking,” she said.