BRÜSSELDƏ QARA DƏNIZ REGIONUNDA DEMOKRATIYANIN INKIŞAFINA HƏSR OLUNMUŞ KONFRANS KEÇIRILIB.
Brüsseldə Qara dəniz regionunda demokratiyanın inkişafına həsr olunmuş konfrans keçirilib. APA-nın məlumatına görə, konfransda bölgə ölkələrinin xarici işlər nazirləri, diplomatlar, iqtisadi ekspertlər iştirak ediblər. Konfrans Belçika Kral Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutu, Brüssel Azad Universitetinin siyasi həyatın araşdırılması üzrə mərkəzi tərəfindən təşkil olunub.
Oxunub: 481 dəfə | Tarix: 30 May 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
AVROPA ŞURASININ YERLI VƏ REGIONAL HAKIMIYYƏTLƏR KONQRESININ PLENAR ICLASINDA II AVROPA ŞƏHƏR XARTIYASI QƏBUL OLUNUB
Bu gün Avropa Şurasının Yerli və Regional Hakimiyyətlər Konqresinin plenar iclasında II Avropa Şəhər Xartiyası qəbul olunub.
Oxunub: 775 dəfə | Tarix: 30 May 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
AZƏRBAYCANDA REGİONAL İNKİŞAF MƏRKƏZİ TƏRƏFİNDƏN KEÇİRİLƏCƏK
“PREZİDENTİMƏ 10 SUAL” ADLI İNTERNET SORĞU LAYİHƏSİNİN İCTİMAİ KAMPANİYASI
“PREZİDENTİMƏ 10 SUAL”
Məlumdur ki, bu il oktyabrın 15-də Prezident seçkiləri keçiriləcəkdir. Təbii ki, yeni seçiləcək Prezident bölgələrdə vətəndaşları daha çox narahat edən məsələlər haqda məlumatlı olmalıdır. Toplanılan məlumatlar müxtəlif mənbələrdən olduğu halda mövcud vəziyyəti daha obyektiv qiymətləndirmək olar. Prezident seçkiləri ərəfəsində bu məsələ ilə bağlı daha dolğun məlumatların toplanması işində “Azərbaycanda Regional İnkişaf Mərkəzi” iyun ayının 1-dən internet sorğu layihəsinin ictimai kampaniyasını keçirməyə başlayır.
Layihənin əsas məqsədi - hər bir vətəndaşı narahat edən sualı açıq şəkildə namizədə verməyə, namizədlərə isə - hər bir məsələ ilə bağlı öz baxışlarını səmimi şəkildə ictimaiyyətə nümayiş etdirməyə imkan yaratmaq və qoyulmuş sualların cavablarını açıqlamaqdır.
Oxunub: 467 dəfə | Tarix: 29 May 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
AZƏRBAYCANDA BIRINCI BEYNƏLXALQ REGIONAL BIZNES KONFRANS ÖZ IŞINƏ BAŞLAYIB
Bu gün Şamaxıda (Bakıdan 135 km məsafədə) birinci beynəlxalq regional biznes konfrans öz işinə başlayıb.
Azərbaycanın iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Niyazi Səfərov konfransda çıxışı zamanı bildirib ki, son dörd ildə Azərbaycan iqtisadiyyatının həcmi 96 faiz artıb. 2007-ci il ərzində regionların inkişafına yatırılan dövlət investisiyalarının həcmi 1,15 mlrd. manat təşkil edib. Hazırda yeni sənaye müəssisələrinin, biznes inkubatorların yaradılması üzrə işlər görülür. Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafı ölkəyə xarici investisiyaların cəlb edilməsi üçün baza yaradır.
Nazir müavini bildirib ki, növbəti beş il üçün regionların sosial-iqtisadi inkişafı proqramının reallaşdırılmasının davam etdirilməsi üzrə hazırlıq işləri gedir.
Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Xulusi Qılıcın sözlərinə görə, bu gün ölkələr arasında mal dövriyyəsi $12 mlrd. təşkil edir. Neft sektoru ilə birlikdə Türkiyənin Azərbaycana yatırdığı investisiyaların həcmi $6 mlrd. təşkil edir.
Oxunub: 475 dəfə | Tarix: 29 May 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
AZƏRBAYCAN PREZIDENTI FINLANDIYAYA ILK DƏFƏ RƏSMI SƏFƏR EDƏCƏK
Azərbaycan prezidenti Finlandiyaya ilk dəfə rəsmi səfər edəcək. Bu barədə Trend News-a çərşənbə axşamı Helsinkidən telefonla Finlandiya prezidentinin dəftərxanasından məlumat verilib.
Mayın 28-30-da baş tutacaq səfər zamanı İlham Əliyev Finlandiya prezidenti Tarya Halonenlə görüşəcək, parlamentdə olacaq və «Paasikivi» Cəmiyyətində muhazirə ilə çıxış edəcək. Cümə günü, mayın 30-da prezident İlham Əliyev Baş nazir Matti Vanhanenlə görüşəcək.
Oxunub: 399 dəfə | Tarix: 29 May 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
İRAN AZƏRBAYCANIN «ŞAH DƏNIZ» YATAĞINDAN QAZ ALMAQ NIYYƏTINDƏDIR
İran Xəzərin Azərbaycan sektorunda yerləşən «Şah dəniz» qaz kondensat yatağından böyük həcmdə Azərbaycan qazı idxal etmək niyyətində olduğunu bildirib. Bu barədə çərşənbə günü məlumatlı mənbədən bildirilib.
Bir gün əvvəl İranın neft nazirinin müavini və həm də İran Milli Qaz Şirkətinin baş meneceri Seyid Rıza Kəssənzadə Bakıya səfərə gəlmişdi. Kəssənzadənin Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (ARDNŞ) və «Şah dəniz» konsorsiumu rəhbərlikləri ilə apardığı danışıqlar zamanı bu yatağın 2012-2013-cü illər üçün planlaşdırılan işlənmə layihəsinin ikinci mərhələsi çərçivəsində Azərbaycan qazının İrana tədarükü məsələsi müzakirə olunub. İranın «NICO» şirkəti «Şah dəniz» layihəsində 10 faiz iştirak payına malikdir.
Bu günə qədər Azərbaycan qazının müxtəlif nəql imkanları nəzərdən keçirilib. Lakin onlar yalnızAvropa istiqamətinə aid olub. Bundan əlavə, bu il ARDNŞ artıq İrana 30 mln. kubmetr şəxsi qaz tədarük edib. Qaz İrana kifayət qədər yüksək qiymətə – 1000 kub metri 300 dollara satılıb. Müqavilə 30 mln. kub metr qazın tədarükü üçün nəzərdə tutulub, lakin uzadıla bilər.
«Şah dəniz» layihəsi üzrə «Mərhələ-2» çərçivəsində yataqdan ildə 12 mlrd. kub metr qazın ixrac olunması nəzərdə tutulub. Qaz ixracı «Mərhələ-1»də olduğu kimi «Mərhələ-2»də də Cənubi Qafqaz qaz kəməri (SCP) üzrə həyata keçiriləcək.
Oxunub: 553 dəfə | Tarix: 29 May 2008 | Kateqoriya: Xəbərlər | Ətraflı...
EKOLOJİ PATRUL EKOLOJİ PROBLEMLƏRİ ƏKS ETDİRƏN FOTO MÜSABİQƏ ELAN EDİR. (01 iyun – 31 iyul)
EKOLOJİ PROBLEMLƏRİ  ƏKS ETDİRƏN FOTO MÜSABİQƏ
Hazırda davam edən və hər birimizin ətrafında yaşanan ekoloji problemləri əks etdirən foto müsabiqəyə start verilir. Hər bir vətəndaş müsabiqəyə onu narahat edən, mütəmadi üzləşdiyi və həllində iştirak etmək istədiyi ekoloji problemlərin fotosunu təqdim edə bilər.
EKOLOJİ PROBLEMLƏR NƏDİR VƏ NƏDƏN YARANIR?-
İdarə olunmayan sənaye və məişət tullantılarından;
Təbiətə antropogen təsir;
Təbii resursların yanlış istismarı texnologiyaları;
Urbanizasiya – şəhərsalma;
Böyük texnoloji layihələr;
Qeyri-ənənəvi iqlim dəyişikliyi.
Müsabiqəyə təqdim edilən fotolar təşkilatçının internet səhifəsində - www.azecology.org yerləşdirilməklə elektron səsvermə yolu ilə üç ən yaxşı foto seçiləcək. Seçilmiş üç ən yaxşı fotonun müəllifləri mükafatlandırılacaq, bu fotolar mətbuatda çap olunacaq və bütün iştirakçılara fəxri diplomlar təqdim olunacaq. Fotolardan fotoreportajlar hazırlanaraq mətbuata yayılacaq. Müsabiqəyə təqdim olunmuş bütün fotolardan ibarət foto albom - “şərhsiz informasiyalar” çap olunacaq.

TRADE TURNOVER IN GUAM TO TOTAL $10BLN
The trade turnover among GUAM member states will be increased up to $10bln in upcoming three years, Valeriy Chechelashvili, the secretary general of the Organization stated in Baku in a conference on Development Strategy of GUAM on 29 May.
According to Chechelashvili, the trade turnover among Georgia, Ukraine, Azerbaijan and Moldova will go up to $4bln by the end of the year. “Under the conditions of globalization of the good and service markets, the economic cooperation will be more important, and GUAM member states have decided to create a competition free economic zone,” GUAM secretary general said.
“The political will and authority of the organization enables to implement big projects in the Caspian and Black Sea regions,” Chechelashvili said.
Hits: 369 | Published: 30 May 2008 | Category: News | More...
COST OF NABUCCO GAS PIPELINE CONSTRUCTION CLIMBS UP
Nabucco Gas Pipeline International stated some 1.5-fold increase in the cost of the Nabucco gas pipeline to 7.9bln euro.
The official web site of the project reported that the cost of Nabucco project climbed up given hike in oil prices and rising steel demand.
Consortium of the project reviewed capital expenditures on the basis of assessment of material procurement and supplies for implementation of the gas pipeline construction project. According to new assessment, the project will require 2mln tons of steel, 200,000 pipes and over 30 compressor aggregates.
Hits: 431 | Published: 30 May 2008 | Category: News | More...
FIRST AZERBAIJANI INTERNATIONAL REGIONAL BUSINESS CONFERENCE STARTED IN AZERBAIJAN
The first Azerbaijani International Regional business conference has been launched in the Shamakha region of Azerbaijan on 27 May.
Niyazi Safarov, Deputy Minister of Economic Development of Azerbaijan, stated that the volume of economy in Azerbaijan in the latest four years has increased by 96%.
As for 2007, the volume of state investments into the development of regions made up AZN 1.15bln. At present, the work to create new industry enterprises has been ongoing. Development of economy creates basis to attract foreign investments into the country.
At present, the preparatory work has been held to implement the program on socio-economic development of regions for next five years, Deputy Minister said.
Hulusi Kilij, Turkish Ambassador in Azerbaijan, stated that the trade turnover between the countries comprises $12bln. The investments together with the oil sector invested in Azerbaijan by Turkey totals $6bln.
Development of relations with Azerbaijan opens huge possibilities for China, Khu Bing Jin, Head of the Chinese-European technical and economic cooperation stated.
Hits: 431 | Published: 29 May 2008 | Category: News | More...
AZERBAIJANI PRESIDENT TO PAY FIRST VISIT TO FINLAND
The President of Azerbaijan Ilham Aliyev will pay his first official visit to Finland, Helsinki-based Chancellery of Finnish President reported to Trend News in a telephonic conversation on 27 May.
Hits: 414 | Published: 29 May 2008 | Category: News | More...
IRAN EAGER TO BUY SHAH DENIZ GAS FROM AZERBAIJAN
Iran has stated its interest in importing Azerbaijani gas in large volumes from the Shah Deniz gas condensate, located in the Azerbaijani section of the Caspian Sea, a reliable source said on 28 May.
Said Reza Kassanzade, the Deputy Iranian Petroleum Minister, also general Manager of the Iranian National Gas Company, has recently visited Baku. During the talks held between Kassanzade and the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) and leadership of the Shah Deniz consortium, focused on delivery of Azerbaijani gas to Iran, including in Stage 2 of the Shah Deniz field development, scheduled for 2012-2013. The Iranian NICO holds 10% share in the Shah Deniz project.
So far, different opportunities for the Azerbaijani gas transportation have been considered. However, they concerned only the European directions. Meanwhile, 1mln cu.m of gas has been supplied to Iran per day at $300 per 1,000 cu.m, which is high enough. The contract was signed to supply 30mln cu.m of the gas to Iran and it can be extended.
It is planned to export 12bln cu m of gas a day during Stage 2 of the Shah Deniz project. Gas export will be carried out via the South Caucasus gas pipeline (SCP) both in Stage 1 and Stage 2.
At preset possible gas production from the field constitutes 21-22mln cu m from four wells. By mid-2008 the drilling of the fifth well will be complete.
The contract on development of off-shore Shah Deniz field was signed on 4 June 1996. The sides to the contract are ÂĐ (operator – 25.5%), Statoil (25.5%), SOCAR (10%), LukAgip (10%), NICO (10%), Total (10%), and TPAO (9%).
Hits: 558 | Published: 29 May 2008 | Category: News | More...
DISCUSSION OF ODESSA-BRODI PROJECT MORE CONCRETE NOW
Azerbaijani President Ilham Aliyev believes that discussion of the Odessa-Brodi project is more concrete now. He made the statement at the joint press conference with Ukrainian President Viktor Yushchenko in Kiev.
“There is political support from all sides involved in the project. Now we have to coordinate economic and technical details, to put them in practice and to see the results,” Aliyev said.
Azerbaijani President confirmed that his country has always supported the export diversification policy. He reminded that several days ago a new terminal was opened on the Black Sea shore in Georgia which was constructed through Azerbaijani investments.
“The terminal envisages attracting Odessa-Brodi-Plotsk-Hdansk project to some extent and thus is an integral component of the energy corridor,” Aliyev said.
Hits: 548 | Published: 26 May 2008 | Category: News | More...
FOURTH ENERGY SUMMIT WILL TAKE PLACE IN BAKU
The fourth summit on energy security in the regions of Caspian Sea, Black Sea and Baltic Sea will take place in Baku, said Victor Yushenka, the President of Ukraine, as a result of completion of the third Energy Summit in Kiev on 23 May.
Earlier Yushenko said to a press-conference as a result of Kiev meeting at high level that the next summit is planned to focus on the report of the Inter-State working group which was decided to be established today in Kiev.